YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Marita Backman

Ehdokkaan yhteystiedot
Numero aluevaalit: 175
Numero kuntavaalit: 2458
Puolue: rkp
Yritys: Oy Amee Ab
Some: Instagram marita.backman | Facebook marita.backman | LinkedIn marita-backman
💼 Kerro omasta yrittäjäurastasi ja mitä teet
Markkinoinnin, suoramarkkinoinnin ja tuote- sekä konseptikehittelyn parissa on kulunut pitkä tovi. 6 vuotta työskentelin myös ulkomailla, Saksassa ja USA:ssa, jolloin perustin pohjoismaisen yrityksen toiminnat, kehittäen tuotteita ja toimivia konsepteja markkinoille.
Oma yritys on ollut myös jo pidempään samoilla teemoilla. Viime aikoina painotus on ollut julkaisutoiminnassa sekä tapahtumajärjestelyissä.
💡 Miten edistäisit yrittäjyyttä Espoossa/hyvinvointialueella, mikäli tulet valituksi?
Mainittakoon, että olen ollut vuosia Espoon Yrittäjien sekä Helsingin Yrittäjänaisten hallituksissa ja jäsenenä. Espoon valtuustoryhmässä ollut jo yli 15 vuotta. Tarkastuslautakunta on ollut myös hyvä näköalapaikka. Mahdollisuuksia yrittäjien ja yritysten menestysmahdollisuuksien tukemiseen on auennut paljon.
Yrittäjien äänen pitää kuulua suunnittelussa ja kaavoituksessa. Yleisen arvostuksen yrittäjyyttä kohtaan pitää edelleen parantua.
Työllisyyspalvelut siirtyivät vuodenvaihteessa Espoolle. Niitä on kehitettävä kohtaannon parantamiseksi, jotta yritykset saavat osaavaa työvoimaa ja vastaavasti työpaikkoja löytyy.
✅ Miten pien- ja mikroyritysten osallistumista julkisiin hankintoihin voitaisiin parantaa?
Suomessa ja Espoossa on paljon yksinyrittäjiä ja pieniä yrityksiä, joiden suuri vaikutus talouteen ja työllisyyteen helposti unohdetaan; tätä pidän esillä.
Pien- ja mikroyritysten osallistumista julkisiin hankintoihin pitää jo ihan lainkin mukaan ottaa huomioon.
Suurempia hankintakokonaisuuksia pitää jakaa pienempiin osiin siten, että hankinnan osille valitaan omat toimittajat. Osiin jakamisesta pitää linjata kunnallisessa hankintastrategiassa.
Yrittäjyyttä pitää edistää ja hankintaosaamiseen satsata.
Espoon Yrittäjät nostaa viestinnässään esiin jäsenyrittäjiä, jotka ovat ehdolla kevään 2025 vaaleissa.