YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Mikael Pentikäinen om Trumps tullar: ”Ett begynnande handelskrig kan minska Finlands spirande tillväxt”
Mikael Pentikäinen, vd för Företagarna i Finland, uttrycker oro över de ekonomiska konsekvenserna av USA:s president Donald Trumps beslut att höja importtullarna.
Han beskriver det som en ”mörk dag för världsekonomin” och varnar för att handelskriget kan hota Finlands ekonomiska tillväxt.
Pentikäinen påpekar att tullarna leder till högre priser och påverkar internationella varuflöden negativt.
– Detta är en mörk dag för den globala ekonomin. Ingen gynnas av ett handelskrig, allra minst ett litet exportberoende land som Finland. Handelskrig är som ett gift för oss, säger Pentikäinen.
President Donald Trumps besked att drastiskt höja importskatterna är mycket olyckligt enligt Pentikäinen.
– Importskatterna höjer priserna och försvårar varuflödet. Trumps handelskrig har också en snabb inverkan på de amerikanska konsumenterna när priserna stiger och inflationen accelererar, säger Pentikäinen.
Företagen ser Trump som en handels- och utrikespolitisk risk
Pentikäinen säger att importskatter på sikt kan tvinga företag att flytta produktion till USA, men att processen kommer att ta tid.
– Alla företag vet också att Trumps mandatperiod kommer att ta slut så småningom, och handelskriget, som har varit kostsamt för alla, kan vara historia, påpekar Pentikäinen.
Därför är tröskeln hög för att flytta produktion till USA. Företagen ser också Trump som en handels- och utrikespolitisk risk.
– Ett begynnande handelskrig, som även EU måste reagera på, kan helt och hållet stoppa Finlands spirande tillväxt. Tyvärr kommer handelskriget att drabba finländska företag och företagare hårt, säger Pentikäinen.