YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Kuva: Getty Images
24.2.2025 klo 07:16
Uutinen

Kunta metsästää yrityksiä vinkkipalkkiolla – VU: ”Ihan mukava summa, vaivahan on pieni”

Vihti yrittää löytää yrityksiä kuntaan maksamalla palkkion.

Länsi-Uudellamaalla sijaitseva Vihdin kunta ottaa uuden keinon käyttöön yritysten löytämiseksi kuntaan. Kunnan elinvoimalautakunta on päättänyt maksaa palkkion vinkistä, joka johtaa ýrityksen sijoittumiseen kuntaan.

Vihdin elinvoimajohtaja Mika Herpiö toteaa Vihdin Uutisille, että työpaikkojen määrä kunnassa ei ole kehittynyt odotetusti ja että yritysten houkutteluun halutaan nyt panostaa.

– Yhtenä osana tätä on vinkkipalkkio. Vinkkejä otetaan vastaan keneltä vaan, yksityisiltä ja yrityksiltä, Herpiö kertoo Vihdin Uutisille.

250 euron palkkio maksetaan, jos kunnan elinkeinopalveluille annettu vinkki johtaa yrityksen sijoittumaan Vihtiin.

– 250 euroa on varmasti yksityishenkilölle ihan mukava summa, vinkin vaatima vaivahan on pieni. Riittää, että laittaa vaikka sähköpostia minulle, Herpiö jatkaa Vihdin Uutisille.

Palkkion maksamisen edellytyksenä on, että vähintään kolme henkilöä työllistävä yritys avaa Vihtiin uuden toimipaikan ja siirtää toimintansa toisesta kunnasta Vihtiin.

30 000 asukkaan Vihdissä on nyt noin 3 000 yritystä.

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Toimitus
Toimitus