YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Ollaan hereillä – fokus oleelliseen!
Vuosi sitten olivat lakot päällä ja Ukrainassa sota käynnissä. Näiltä osin tilanne ei ole harmiksemme paljoa muuttunut. Venäjän vaikutusyritykset ulkomaailmaan ovat olleet jonkin aikaa jo hyvinkin moninaiset. Suomessa ja Yhdysvalloissa presidentit ovat vaihtuneet omalla tavallansa kummallakin ”dynaamisemmiksi”.
Meillä Stubb on hoitanut ulkopolitiikkaa hienosti omalla aktiivisella otteella ja USA:n Trump vauhdilla ulkopolitiikkaa ja myöskin osin oman sisäpolitiikkansa kautta heti alkuun.
Israelissa Kazan tilanne on nyt nähdäksemme tasapainottumassa ja samaan aikaan on Trump ottamassa Grönlantia Tanskalta ”haltuun”. Jäänmurtajien vaihtoa uudempiin siellä myös suunnitellaan.
Kiina on juuri toteuttanut uuden tekoälyalustan murto-osan kustannuksilla ja tehokkaampana kuin koskaan. Toki jokaisen alustan puolueettomuus ja ideologian vapaus on vielä hieman rajoitettua. Yhdysvallat on ryhtymässä pumppaamaan lisää öljyä ja vastaavasti Kiinassa on panostettu myös puhtaaseen teknologiaan, kun mm. vanhaan venäläisteknologiaan perustuva uusin fuusiolaitos tehnyt n. 18 minuutin maailmanennätyksen yli 100 miljoonan asteessa. Energian ja datan käyttö mullistuu nyt ja nopeasti.
Nyt kun lähes päivittäin tulee näitä mullistavia uutisointeja eri puolilta maailmaa, niin nähtäväksi jää, mitä vaikutuksia milläkin asialla lopulta on. Nämä tapahtuvat koko ajan nyt jo ja näihin me omassa toiminnassamme emme voi vaikuttaa.
Maailmamme on nyt jatkuvassa muutoksessa ja jokainen meistä kohtaa ajoittain haasteita, jotka saattavat välillä tuntua ylivoimaisilta. Muutosten välillä mukanaan tuomat heikommat taloudelliset ajat voivat koetella meidän yrityksiämme niin kuin myös meidän yrittäjien yksityistä taloutta. Epävarmat tulevaisuuden näkymät voivat aiheuttaa ylimääräistä huolta ja stressiä. Mutta juuri näinä aikoina meidän on koetettava muistaa yrittäjinä, mihin kaikki tähän asti tehty työ ja omistautuminen voivat vielä johtaa. Suunta on kuitenkin koko ajan eteenpäin.
Muistetaan, että jokaisen yritys on rakennettu vahvalle henkiselle perustalle – meidän oman visiomme, intohimomme ja sitkeytemme ansiosta. Olemme selviytyneet hyvin tähän mennessä kaikista aiemmistakin haasteista ja näin voimme selviytyä seuraavistakin. Sinnikkyys ja periksiantamattomuus kun ovat yrittäjän suurimpia vahvuuksia. Tätä sinnikkyyden kuntosalia olemme käyttäneet ahkerasti yrittämisen aloitushetkestä asti.
Juuri nyt ne pienetkin innovaatiot ja sopeutumiskyky ovat avainasemassa. Turtua ei silti saisi, kun tässä muuttuvassa markkinassa erilaisia kaupan mahdollisuuksia tulee aina lisää.
Mietitään vaikka omalla yrittäjäporukalla yhdessä uusia tapoja tarjota tuotteita ja palveluita, pyritään yhdessä tavoittelemaan uusia markkinoita ja kehitellään lisää liiketoiminta-mallejamme. Tehkäämme uusia aluevaltauksia ja tehostetaan samalla toimintojamme.
Älkää ikinä aliarvioiko yhdessä tekemisen ja verkostojen voimaa. Yhteistyö muiden yrittäjien, kumppaneiden ja asiakkaiden kanssa tuo aina uusia mahdollisuuksia. Kyselkää, kuunnelkaa ja olkaa uteliaita. Auttakaa ja olkaa aktiivisia omissa tärkeissä verkostoissanne.
Omassa verkostossamme me tuemme toisiamme, kuuntelemme ja jaamme kokemuksiamme. Tässä Yrittäjäyhdistys ja kaikki järjestämämme tapahtumat ovat hyvänä apuna.
Muutoshan on aina myös mahdollisuus – yhdessä olemme vahvempia!
Vauhdikasta menevää vuotta!
Pasi Hotti
puheenjohtaja