YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Suomen Yrittäjät
5.3.2025 klo 08:22
Uutinen

Suomen Yrittäjät edelleen vaikuttamistyön kärkijoukkoa – Aluejärjestöt tärkeä osa vaikuttavuutta

Suomen Yrittäjät on jatkanut aktiivista vaikuttamistyötä jäsentensä hyväksi, kertovat avoimuusrekisterin tiedot.

Avoimuusrekisterin toinen raportointikausi koski vaikuttamistyötä heinäkuun alusta vuoden 2024 loppuun. Avoimuusrekisteriin rekisteröidään vaikuttamistyö ja yhteydenotot ministereihin avustajineen, kansanedustajiin ja virkamiehiin.

Toisen raportointikauden kärkikolmikko oli sama kuin edelliselläkin kerralla. Suomen Yrittäjät oli viimeksi ykkönen ja nyt kolmas 137:llä eri aiheella. Edellisen kerran kakkonen Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK oli nyt ykkönen 142:lla eri aiheella. Kakkosena oli nyt viime kerran kolmonen Kuntaliitto 139 aiheella.

Yksittäinen vaikuttamisaihe voi sisältää useita yhteydenottoja ja vaikuttamiskertoja.

– Olen iloinen siitä, että Suomen Yrittäjät on kärkikolmikossa. Viimeksi meillä oli selvästi eniten vaikuttamisaiheita, nyt kolmanneksi eniten. Se kertoo siitä, että Yrittäjät vaikuttaa politiikan päättäjiin laajalla rintamalla jäsentensä puolesta, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Suomen Yrittäjien aluejärjestöjen vaikuttamistyö ei näy keskusjärjestön luvuissa.

– On hyvä muistaa, että Yrittäjien vaikuttavuus ei ole vain Suomen Yrittäjien työtä. Myös monet alue- ja toimialajärjestömme ovat aktiivisia vaikuttamistyössään. Yrittäjien aluejärjestöillä on ollut yhteensä noin sata vaikuttamisaihetta, mikä on myös tärkeä osa yrittäjäjärjestön vaikuttavuutta, Pentikäinen jatkaa.

Aluejärjestöistä aktiivisin oli Pirkanmaan Yrittäjät 18:lla eri vaikuttamisaiheella ja Keski-Suomen Yrittäjät 17 aiheella. Suomen Yrittäjien toimialajärjestöistä kärjessä oli Koneyrittäjät 15 vaikuttamisaiheella.

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Toimitus
Toimitus