YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Tamperelaisfirma kehitti sähköpyörään automaattivaihteiston – tavoittelee isoja markkinoita
Talouselämä kertoo tuoreessa artikkelissaan vuosi sitten toimintansa aloittaneesta tamperelaisesta Revontesta, joka kehittää sähköpyörien automaattivaihteistoa. Yritys on kerännyt 400 000 euron siemensrahoituksen muun muassa yksityisiltä sijoittajilta. Revonte käy parhaillaan neuvotteluja sähköpyörävalmistajien kanssa. Sen tavoitteena on saada uudenlainen moottori myytäviin pyöriin ensi vuoteen mennessä.
Revonten salaisuus on uudenlainen ohjelmistoon perustuva moottori, jossa ei ole perinteistä ratasta. Tavoitteena on uudistaa sähköpyörien markkinat. Idean isät ovat Anteri Jalkanen ja Iiro Peltola.
Revonten liikeideasta tekee erityislaatuisen se, että aikaisemmin polkupyöriin ei ole yhdistetty jatkuvavälitteistä automaattivaihteistoa. Teknologian ansiosta pyöräilijän ei tarvitse vaihtaa vaihteita itse, vaan järjestelmä hoitaa sen portaattomasti.
Moottori on kytketty sekä pilvipalveluun että mobiilisovellukseen. Tämän ansiosta moottoria voidaan päivittää ja diagnosoida etänä. Pyörä voidaan myös paikallistaa ja siihen on mahdollista liittää varkauksienestojärjestelmä. Kilpailijoistaan Revonte erottuu siinä, että sen keksintö soveltuu kaikkiin pyörätyyppeihin.
Yrittäjäsanomat
toimitus (at) yrittajat.fi