YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
![Työnantajayrittäjän mukaan Teollisuusliiton vaatimukset ovat liikaa](https://www.yrittajat.fi/app/uploads/public/2025/02/tyomarkkinat-932x621.jpg)
Turkulainen työnantajayrittäjä sai tarpeekseen Teollisuusliiton ”järjenvastaisista” vaatimuksista – ”Ei siitä tule mitään, jos keskitymme vain jakamaan rahaa toisillemme”
Yrittäjän mukaan yritysten investoinnit siirtyvät, jos palkankorotusvaatimukset toteutuvat.
Turkulaisen Esteri Groupin omistajayrittäjä Iivari Kalliomäki ei voi muuta kuin ihmetellä vallitsevaa työmarkkinatilannetta.
Teollisuusliiton lakot jatkuivat alkuviikosta, kun viime sunnuntain neuvotteluissa liitto hylkäsi valtakunnansovittelijan sovintoesityksen. Teknologiateollisuuden työnantajat olisi hyväksynyt esityksen. Sovintoehdotuksessa esitettiin seitsemän prosentin palkankorotuksia kolmelle vuodelle: Ehdotuksen mukaan ensimmäisen vuoden palkankorotukset olisivat olleet kaksi prosenttia, toisen ja kolmannen vuoden 2,5 prosenttia.
– Teollisuusliiton näkemys on järjenvastainen. Sen mukaan meidän työnantajien pitäisi maksaa yhteiskunnan ongelmat. Meidän pitäisi maksaa palkankorotukset sen takia, että Suomessa on inflaatio ja ihmisten ostovoima on heikentynyt. Sellainen ajattelu ei mahtu tavallisen miehen oikeudentajuun, Kalliomäki jyrähtää.
Yrittäjän mukaan työtaistelu ei näy hänen omistamassaan ja johtamassaan yrityksessä muualla kuin korkeintaan kahvihuonekeskusteluissa. Sielläkin pyritään rakentavaan keskusteluun.
– Jos tehtaan työntekijä ja toimihenkilö keskustelevat, joskus tulee näkemyseroja, kun asioihin suhtaudutaan eri näkökulmasta.
”Ei ole löysää rahaa”
Äskettäin Esteri Groupin johto kysyi henkilöstötilaisuudessa työntekijöiltä, miten paljon vallitseva taloustilanne on näkynyt heidän henkilökohtaisessa taloudessaan.
– Kysyimme, onko oleminen ja eläminen jollain tapaa heikentynyt. Yksikään työntekijöistä ei nostanut kättä ylös. Teollisuusliitto pitää yllä propagandaa, ja sillä verukkeella yritetään vivuttaa järjettömiä palkankorotuksia.
Yrittäjän mukaan Esteri Group pärjää vallitsevassa markkinatilanteessa kohtuullisesti ja on onnistunut säilyttämään muun muassa kassavirtansa positiivisena. Helppoa se ei ole ollut, sillä samaan aikaan yhtiö on laajentanut liiketoimiaan myös Yhdysvaltoihin.
– Olemme tehneet juurikin niitä toimenpiteitä joita kasvu edellyttää ja valtio toivoo, Kalliomäki sanoo.
Työtaistelutoimenpiteet eivät hänen mukaansa aja yritysten asiaa muuhun kuin väärään suuntaan.
– Suomalaisten pk-yritysten kasvu- ja tulosprosentit eivät ole niin suuria, että ne voisivat maksaa vaaditut palkankorotukset. Ne katkaisevat tai vähintään siirtävät merkittävästi investoinnit ja tuloskehityksen, Kalliomäki jatkaa.
Esteri Groupin asiakkaat ovat julkiselta sektorilta. Yritys valmistaa muun muassa paloautojen komponentteja kuten palopumppuja ja palovesitykkejä.
”Nyt olisi parasta lopettaa keskustelu, tehdä töitä joukkueena ja entistä kovempaa tahtia.”
Iivari Kalliomäki, yrittäjä
”Lopetetaan keskustelu ja tehdään kovemmin töitä”
Kalliomäki peräänkuuluttaa Suomeen lisää ”tekemisen meininkiä”, joka on hänen mukaansa ainoa keino nostaa taloutta ylöspäin.
– Nyt olisi parasta lopettaa keskustelu, tehdä töitä joukkueena ja entistä kovempaa tahtia. Ei siitä tule mitään, jos keskitymme vain jakamaan rahaa toisillemme. Ei Suomi sillä nouse, vaan kurjistuu. Se kuihduttaa tämän maan. Nyt on asetettava tavoitteet korkealle ja tehtävä töitä niiden saavuttamiseksi. Sillä tavalla voitetaan jääkiekon MM-kultaakin, mutta työmarkkinoilla vain kyräillään.
Työmarkkinakiistaan odotetaan kompromissiratkaisua. Kallioniemi ei osaa ennustaa, millainen se tulee olemaan.
– Viiden prosentin korotus palkkoihin on merkittävä. Se on suoraan pois investoinneista. Yritykset ja talous eivät kehity mihinkään, kun kustannukset vain kasvavat ja jakovara vähenee entisestään. Samaan aikaan valtio huutaa yrityksiltä investointeja ja toimenpiteitä kasvun käynnistämiseksi.
Vinkkaa meille juttuaihe!
![](https://www.yrittajat.fi/app/uploads/public/2021/05/Reinikainen_Pauli_400x400px-80x80.jpg)
Pauli Reinikainen
pauli.reinikainen@yrittajat.fi